Stavební trendy roku 2023: Novinky ve stavebnictví a jejich využití
Stavební trendy se neustále vyvíjejí. Na ty současné má vliv hned několik faktorů. Proto jsme se na problematiku podívali podrobněji a ty nejžhavější aktuální trendy v oblasti stavebnictví jsme přehledně shrnuli v jednom článku.
Zaměřeno na životnost
Každý chce mít se svou stavbou co nejméně starostí. Proto se neustále vyvíjejí technologie, které mají za úkol prodloužit životnost materiálů. Že dnes musíte na podklady nanést penetrační nátěr, aby dobře držela omítka a výmalba či obklad, to už asi nikoho nepřekvapí. Stejně tak se ale rozvíjejí různé ochranné nátěry na dřevo či kov a další povrchy. Někdy se dokonce původní materiály nahrazují zcela novými. Třeba klasické dřevěné pergoly ve velkém nahrazují ty hliníkové.
Nemusíte se tak obávat toho, že už druhý rok po dokončení stavby budete muset něco opravovat a předělávat. Vše by dnes mělo mít mnohaletou životnost a stavba jako taková by měla v ideálním případě sloužit mnoha generacím. To je ostatně žádoucí i z hlediska ekologie. Bourat starý vysloužilý dům a stavět na jeho místě nový samozřejmě není pro přírodu příliš příznivé.
Náklady prudce vzrostly. Jaká je reakce?
O něco smutnější realitou posledních let je prudký nárůst nákladů na výstavbu. Ať už jde o rodinné domy, bytové domy, nebo komerční stavby, náklady vzrostly o desítky procent. To s sebou samozřejmě přináší tlak na úspory. Autoři staveb, kteří nemají neomezený rozpočet (a těch je nepochybně většina), potřebují najít nové cesty, jak dostat výdaje pod kontrolu.
Pomineme-li řešení v podobě koupě pozemku v méně žádané lokalitě nebo zmenšení stavby, je nutné šetřit na materiálech nebo na konstrukci.
Proto vznikají inovativní řešení, jako jsou modulární stavby nebo unifikované stavby na klíč. Díky tomu, že je totožný prvek vyroben v mnoha a mnoha kusech, klesá cena materiálu i stavby jako celku.
Technologický pokrok. Vytištěné domy?
Co nevidět se možná dočkáme velké revoluce ve stavebnictví v podobě robotizace a automatizace. Pracovní síla je totiž drahá a automatizací výstavby by mohlo dojít k významnému snížení nákladů na výstavbu. Jedním z nejčastěji citovaných řešení je 3D tisk domů. První realizace již můžeme vidět v praxi. Stejně tak se objevují koncepty, které jen nahrazují lidskou práci. Roboti tak stavějí stejné domy jako lidé.
Moderní technologie navíc výstavbu zpravidla urychlují a díky dokonalé přesnosti snižují i množství vyprodukovaného odpadu.
Tlak na udržitelnost
Dalším významným prvkem, který promlouvá do stavebních trendů, je tlak na ekologii. Stále častěji se tak v nových čtvrtích objevují pasivní domy, experimentuje se se zelenými střechami a stěnami, novými technologiemi zateplení, instalují se tepelná čerpadla a solární panely. Dešťová voda se využívá například i na splachování toalety.